Aktualności

Czy znasz 10 przykazań?

Odpowiedź wydaje się oczywista, przez co pytanie może być potraktowane niepoważnie. Jednak co, jeśli powiem, że zdecydowana większość Polaków nie zna 10 przykazań?

Warto najpierw zadać sobie pytanie czym, w perspektywie chrześcijańskiej są przykazania? Człowiek jest wolny, ma wolę. Świadczyć może o tym fakt, iż odpowiada za swoje czyny. Bóg jest sprawiedliwy, nie obarczałby człowieka konsekwencjami swoich czynów, gdyby człowiek nie był wolny, podejmując je.

Jeśli tak, to w jaki sposób Bóg może pomóc człowiekowi? Nie może go przymusić – nie dlatego, że tego by nie potrafił, ale najwidoczniej nie chce. Może natomiast dać człowiekowi rady, wskazówki i polecenia, dzięki którym życie wierzących wznosi się na wyższy poziom, a człowiek może uniknąć wielu błędów. Nie jest to oczywiście jedyne działanie Boga, jakiego doświadczamy, ponieważ jedynie Duch Święty udzielony z Bożej miłości może nas uzdolnić do tego, aby w swoim życiu te przykazania móc swobodnie wyżywać (Jr 31-34; Ez 11,17-20; 1 J 5,3).

Te rady i polecenia to właśnie przykazania. Jeżeli postrzegamy je jako zbiór “RÓB / NIE RÓB” to naprawdę daleko nam do uchwycenia idei chrześcijaństwa. To jak gdybyśmy powiedzieli, że czytanie książek polega na przewracaniu kartek…

A więc czy znasz 10 przykazań, które Bóg dał człowiekowi?

Dekalog (dosł. ’10 słów’) jest wyznacznikiem chrześcijańskich wartości, o których tak wiele się mówi, ale mało kto sięga do źródła, to jest to Pisma Świętego, aby czerpać je od samego Boga, który te przykazania najpierw wypowiedział, następnie zaś spisał na kamiennych tablicach. Zachęcam, przeczytaj Księgę Wyjścia 20 rozdział oraz Księgę Powtórzonego Prawa 5 rozdział i sprawdź sam/a czy znasz biblijne 10 przykazań!

 


Konrad Pasikowski


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *